noalt
logo

Odwiedzający

Firmy i Wystawcy

noalt
noalt

Moto Rewia

Galeria

noalt
noalt
border

40 lat Mercedesa klasy S (W116)

 

Mercedes W116 – pierwsza seria limuzyn stuttgarckiego koncernu określana jako „klasa S” obchodzi w 2012 r. jubileusz 40-lecia. W autach tego typu po raz pierwszy na świecie zastosowano silnik turbodoładowany silnik diesla oraz system ABS

 

Następca W108/109

W latach 60. na szczycie gamy Mercedes-Benz stała produkowana w małych ilościach superluksusowa limuzyna 600 (W100), oferowana także z przedłużonym rozstawem osi i 6-drzwiową karoserią ( 600 Pullman) oraz z półotwartym nadwoziem Landaulette. Nieco niżej pozycjonowano serię W108/109 – modele noszące oznaczenie od 250 SE do 300 SEL. Obok limuzyn w ofercie występowały eleganckie kabriolety i coupe. Przy okazji warto dodać, że litera „S” była obecna w oznaczeniu różnych modeli Mercedesa już od lat 20., jednak nie oznaczała ona odrębnej klasy. Początkowo „S” pojawiało się w oznaczeniach legendarnych sportowych modeli S/SS/SSK/SSKL.  Pod koniec lat 50. wprowadzono na rynek model 220 S/220 SE. W marcu 1968 roku wydarzeniem salonu w Genewie była premiera Mercedesa 300 SEL 6.3. Silnik V-8 o mocy 250 KM pochodził z flagowego modelu 600 i zapewniał luksusowej limuzynie osiągi godne sportowego coupe. Prędkość maksymalna wynosiła ponad 222 km/h, a sprint od 0 do 100 km/h trwał zaledwie 8 sekund. W tym czasie zespół Friedricha Geigera i Karla Wilferta pracował już nad projektem następcy linii W108/109. Obie serie oceniano niezwykle wysoko, lecz już pod koniec lat 60. ich nadwozia z charakterystycznymi pionowymi reflektorami i „barokowymi” chromami wyglądały nieco archaicznie.

 

Bezpieczeństwo ponad wszystko


Pierwsze prototypy nowego Mercedesa serii oznaczonej jako W 116 były gotowe pod koniec 1969 roku. Wówczas rozpoczęto wyczerpujące testy drogowe i laboratoryjnie. Kilkadziesiąt prototypów pokonało ok. 3 milionów kilometrów we wszystkich warunkach klimatycznych. Samonośne nadwozie o długości 4,96 m zapewniało najwyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa. Zespół legendarnego konstruktora - doktora Beli Barenyi przeprowadził szereg testów zderzeniowych. 

Zgodnie z jego patentem „strefy kontrolowanego zgniotu” wzmocniono strukturę przedziału pasażerskiego, ale także płyty podłogowej, drzwi i dachu. Mercedes W 116 wyróżniał się od poprzedników poziomymi reflektorami. W konstrukcji nadwozia i zawieszenia zastosowano setki nowych rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa. Żebrowane klosze tylnych lamp zapewniały widoczność nawet w przypadku silnego ich zabłocenia w czasie jazdy. Lewe lusterko było regulowane od środka z miejsca kierowcy, prawe (także regulowane) montowano na życzenie. Seryjnie zastosowano pasy bezwładnościowe oraz zagłówki z przodu. Koło kierownicy było wykonane z tworzywa pochłaniającego energię podczas zderzenia. Przednią szybę wykonano z klejonego szkła. Zastosowano bezpieczną, łamaną kolumnę kierownicy oraz klamki umożliwiające łatwe otwarcie drzwi nawet po zderzeniu Przednie wycieraczki o zmienionej kinematyce oczyszczały 86 % jej powierzchni. Hydrauliczne wspomaganie kierownicy oferowano jako wyposażenie seryjne we wszystkich wersjach Mercedesa W 116. Atmosfera luksusu była wszechobecna w przestronnym wnętrzu: siedzenia pokryto welurem lub skórą, zaś kokpit, konsolę i wewnętrzną stronę drzwi zdobiły elementy ozdobne z polerowanego drewna orzechowego.

 

Klasa S po raz pierwszy

 

Oficjalna premiera Mercedesa W116 odbyła się we wrześniu 1972 roku podczas salonu IAA we Frankfurcie. Po raz pierwszy litera „S” stała się oznaczeniem odrębnej linii w ofercie, jednak stosowane do dziś oznaczanie „Klasa S” z literą przed liczbą określającą pojemność skokową silnika np. S500 wprowadzono dopiero 21 lat później. Na początku oferowano modele 280 S (160 

KM), 280 SE (185 KM) oraz 350 SE z silnikiem V-8 o mocy 200 KM. W zależności od wersji prędkość maksymalna wahała się od 190 do 205 km/h, zaś ceny – od 23 800 do 28 900 marek. Lista opcji liczyła kilkaset pozycji i obejmowała m.in. automatyczną skrzynię biegów, klimatyzację, skórzaną tapicerkę, elektrycznie otwierany dach, radiootwarzacze Becker,  podgrzewane siedzenia oraz zajmującą 1/3 bagażnika instalację telefonu marki TeKaDe.  W marcu 1973 roku do gamy W 116 dołączył model 450 SE (225 KM). Odtąd każdy z modeli był dostępny także w wersji SEL (V 116) z rozstawem osi wydłużonym o 10 cm. Mimo kryzysu paliwowego Mercedes serii W 116 bił rekordy popularności w swojej klasie. Do sukcesu przyczynił się z pewnością przyznany przez grono złożone z międzynarodowych dziennikarzy motoryzacyjnych zaszczytny tytuł Car of the Year 1974 dla modelu 450 SE/SEL. Elegancka linia nadwozia, wysoki komfort i znakomite walory jezdne wyznaczyły standardy dla innych producentów z Europy i USA. Jednym z egzemplarzy 450 SEL jeździł ówczesny kanclerz RFN, Helmut Schmidt. Auta tego typu zamówili m.in. piłkarz Franz Beckenbauer, mistrz F1 Niki Lauda, piosenkarka Mireille Mathieu i aktor Alain Delon. Jeden z egzemplarzy W116 dotarł nawet do ZSRR, zamówiony przez znanego na całym świecie szachowego mistrza Anatolija Karpowa. Mercedesami klasy S jeździli przywódcy państwowi, dyplomaci i biznesmeni na całym świecie.

 

Najlepszy z Mercedesów

 

W maju 1975 roku na południu Francji odbyła się prasowa premiera topowego modelu 450 SEL 6.9.        8-cylindrowa jednostka z suchą miską olejową osiągała moc 286 KM. Prędkość maksymalna wynosiła 234 km/h. W owym czasie była to najszybsza, lecz także najlepiej wyposażona limuzyna świata. Hydropneumatyczne zawieszenie z układem poziomowania nadwozia zapewniało nieprzeciętny komfort jazdy. W standardzie była klimatyzacja i automatyczna skrzynia biegów. Imponująca była także cena 70 tys, marek – równowartość 4 nowych Mercedesów 230/4. Amerykański miesięcznik „Road & Track” określił 450 SEL 6.9 mianem „najlepszego Mercedesa, jaki kiedykolwiek zbudowano”. W sierpniu 1976 roku francuski reżyser Claude Lelouch zamontował kamerę na zderzaku flagowego Mercedesa jadącego pustymi ulicami Paryża. Szum silnika prowadzonej przez reżysera  limuzyny wydał się sie jednak zbyt cichy. Podczas obróbki zastąpiono go więc dźwiękiem Ferrari 275 GTB. Tak powstał krótkometrażowy  film „C'était un Rendezvous”, Wiele lat później inny egzemplarz zagrał w słynnej scenie pościgu w „Roninie” Johna Frankenheimera. W ciągu 5 lat zbudowano zaledwie 7380 egz. Mercedesa 450 SEL 6.9.

 

300 SD: tylko dla Amerykanów

 

Nie wszyscy nabywcy klasy S mogli ignorować rosnące ceny benzyny, bo średnie zużycie paliwa flagowej odmiany przekraczało 22 l/100 km. We wrześniu 1977 roku we Frankfurcie sensację wzbudził 300 SD z turbosprężarką Garret AiResearch. Pierwszy osobowy turbodiesel świata był zasilany 5-cylindrowym silnikiem OM 617 o mocy 115 KM i umożliwiał na osiągnięcie prędkości 170 km/h. Jednostkę napędową przetestowano m.in. w eksperymentalnym Mercedesie C111 II. W czerwcu 1976 roku na włoskim torze w Nardo rozwinął on prędkość ponad 252 km/h, bijąc kilka światowych rekordów prędkości. Mercedes 300 SD stał się wielkim przebojem rynkowym. W ciągu ponad 2 lat sprzedano 28 634 egzemplarzy. Średnie spalanie ważącego aż 1815 kg pojazdu wynosiło ok. 14 litrów ON na 100 km, lecz cena tego paliwa była znacznie niższa od cen benzyny. Model oferowano jednak wyłącznie w USA i Kanadzie. Do Europy trafiały wyłącznie egzemplarze z prywatnego importu.

 

Pierwszy samochód z ABS

Wielki przełom w dziedzinie bezpieczeństwa nastąpił w 1978 roku. Wówczas na liście opcji klasy S pojawił się pierwszy na świecie system zapobiegający blokadzie hamulców znany pod nazwą ABS. Mercedes serii W 116 był oferowany wyłącznie z nadwoziem typu sedan. Na specjalne zamówienie firmy nadwoziowe np. brytyjski Crayford budował także pojedyncze egzemplarze kombi. Po serii krwawych zamachów i porwań dokonywanych przez ugrupowania terrorystyczne w krajach Europy, szereg firm jak np. Karosserie Wendler oferowały także opancerzone wersje Mercedesa klasy S. Ponad 60 % produkcji W 116 trafiło na eksport do USA. W 1979 roku wprowadzono nową serię W 126, jednak produkcję poprzednika kontynuowano do sierpnia następnego roku. Łącznie zbudowano 473 035 egz. wszystkich wersji W 116. Rola pierwszej klasy S w światowej motoryzacji jest ogromna: znakomita jakość wykonania, osiągi, wyposażenie oraz ważne innowacje techniczne stanowiły niedościgniony wzorzec luksusowej limuzyny dla wielu innych producentów z całego świata. Obecnie Mercedes W 116, cieszy się rosnącą popularnością jako pojazd klasyczny. Szczególnie poszukiwanym wariantem jest 450 SEL 6.9, ceniony za wysoki osiągi, które wzbudzają respekt nawet dziś.

 

 

 image

li_type

Wyszukiwana fraza może znajdować się w:

 • Lokalizacja i dojazd / Odwiedzający
 • Bilety / Odwiedzający
 • Baza noclegowa / Odwiedzający
 • Cennik wystawcy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie firmy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie klubu / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu wystawowego / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu na sprzedaż / Firmy i Wystawcy
 • Regulamin / Firmy i Wystawcy
 • Akredytacja prasowa / Dla mediów
 • Logo dla prasy / Dla mediów
 • Informacja prasowa 2012 / Dla mediów
 • Press Info 2012 (UK) / Dla mediów
 • Internet / Media o nas
 • Prasa / Media o nas
 • Radio i Telewizja / Media o nas
 • III Edycja Auto Nostalgii - 2013 r. / Moto Rewia
 • II Edycja Auto Nostalgii - 2012r / Moto Rewia
 • Wspomnień czar / Moto Rewia
 • Targi w Polsce - I edycja Moto Nostalgii / Moto Rewia
 • Targi w Europie / Moto Rewia
 • American la France / Leksykon pojazdów
 • Fiat 124 Abarth / Leksykon pojazdów
 • Wartburg 312 / Leksykon pojazdów
 • NSU / Leksykon pojazdów
 • Peterbilt 359 / Leksykon pojazdów
 • Papamobile - Star dla papieża Polaka / Leksykon pojazdów
 • Cadillac Fleetwood Eldorado / Leksykon pojazdów
 • Lancia Fulvia / Leksykon pojazdów
 • Syrena 102 / Leksykon pojazdów
 • Unikalne 100 latki - Auto Nostalgia 2012 / Leksykon pojazdów
 • Jeep - historia legendy bezdroży / Legendy motoryzacji
 • Porsche z napędem na cztery koła / Legendy motoryzacji
 • 40 lat Mercedesa klasy S / Legendy motoryzacji
 • Abarth / Legendy motoryzacji
 • 60 lat Mercedesa SL / Legendy motoryzacji


Na skróty


Strona Główna noaltGaleria noaltKontakt noalt


/ data: 20.02.2018


Legendy motoryzacji


Jak auto staje się legendą?
 

Fascynacja motoryzacją to zjawisko czysto emocjonalne. Z pośród setek produkowanych dotychczas modeli, tylko nieliczne przechodzą do historii,  stają się nieśmiertelne i żyją własną legendą. Dlaczego tak się dzieje? Samochody-legendy mają w sobie to coś, co jest wypadkową techniki, osiągnięć, design, czy kontekstu historycznego. Znaczącą rolę odgrywają też ludzie z nimi związani. Mówimy wtedy, że auto ma duszę.


Dla fanów pojazdów zabytkowych przygotowaliśmy wybrane publikacje o najciekawszych modelach, które przeszły do historii, jako motoryzacyjne legendy. Opisujemy też rocznice, historie i jubileusze marek, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnej motoryzacji. Do artykułów dołączone zostały zdjęcia, często nieznane, na których po najechaniu kursorem pojawia się podpis. Zapraszamy do lektury.

 

Teksty i zdjęcia: Maciek Replewicz, Tomasz Szczerbicki, Mirek Bugajski

 
● Odwiedzający ● Firmy i Wystawcy ● Dla mediów ● Media o nas ● Moto Rewia ● Leksykon pojazdów