noalt
logo

Odwiedzający

Firmy i Wystawcy

noalt
noalt

Moto Rewia

Galeria

noalt
noalt
border

Targi w Europie

 

Retromobile w Paryżu

Od 1975 roku w lutym każdego roku na paryskich terenach wystawowych Expo przy Porte de Versailles odbywają się znane w całej Europie targi Retromobile. To jedna z najbardziej renomowanych wystaw zabytkowej motoryzacji, która skupia zainteresowanie tysięcy gości z całego świata. Charakterystyczne dla targów Retromobile są niezwykle interesujące wystawy tematyczne poświęcone wybranym zagadnieniom lub wystawy okolicznościowe związane z jubileuszami. W 2010 roku uroczyście obchodzono 200 lat firmy Peugeot i 100 urodziny Alfa Romeo. Wystawa tematyczna była poświęcona historii komunikacji publicznej w Paryżu od XIX wieku do dziś. Inną cechą wyróżniającą Retromobile to odbywające się zwykle w ostatnie dni imprezy aukcje zabytkowych samochodów i motocykli, organizowane przez renomowany dom aukcyjny Bonhams z Londynu. Ozdobą jubileuszowej aukcji podczas 35. edycji targów był słynny już Bugatti Tipo 22 Brescia, wyłowiony ze szwajcarskiego jeziora i sprzedany za sumę ponad 200 tys. euro bez jakichkolwiek zabiegów renowacyjnych. Retromobile to nie tylko impreza dla elity światowego kolekcjonerstwa. Nawet skromny posiadacz Citroena 2CV czy Fiata 500 nabędzie tu każdy potrzebny detal. W porównaniu do imprez organizowanych w Niemczech i Austrii, w Paryżu jest mniej stoisk z częściami, a więcej ? kompletnych pojazdów ze wszystkich segmentów cenowych od 2000 do ponad 500 000 euro, z przewagą pojazdów droższych i bardziej unikalnych.

 

Veterama Mannheim/Ludwigshafen

Również od 1975 roku odbywają się zaliczane do największych w Europie targi części Veterama. Początki Veteramy były trudne. Choć na początku lat 70. ruch kolekcjonerski w Niemczech był coraz silniejszy, brakowało poważnej imprezy targowej, a fani oldtimerów spotykali się wyłącznie na lokalnych meetingach i bazarach organizowanych przy okazji np. festynów. Kolekcjonerzy oldtimerów Winfried A. Seidel oraz Walter Metz byli inicjatorami targów Veterama. Od idei do realizacji droga była długa i trudna. Przygotowania trwały wiele miesięcy. Wiadomość o imprezie była przekazywana zarówno za pomocą listów do zaprzyjaźnionych kolekcjonerów, jak i "pocztą pantoflową" w środowisku. Już pierwsza impreza w starej hali Kannenberg zgromadziła tysiące fanów i wystawców. Wysiłki organizatorów i mnóstwo poświęconego czasu przyniosły znakomity efekt, który zaskoczył nawet pomysłodawców Veteramy. Później było już coraz łatwiej. Pod koniec dekady targi oldtimerów w Manheim zdobyły ogromną popularność, także poza granicami RFN. Od 1980 roku patronem medialnym i partnerem Veteramy jest miesięcznik "Oldtimer Markt". Dziś Veterama to ogromne przedsięwzięcie organizacyjno-logistyczne. Trzydziestopięcioletnie doświadczenie pozwala na perfekcyjne dopracowanie każdej edycji targów. Ponad 4000 wystawców z 13 krajów w drugi weekend października prezentuje kilkudziesięciotysięcznej publiczności samochody i motocykle, części, odzież, akcesoria, narzędzia. Druga edycja wiosennej Veteramy odbywa się w kwietniowe weekendy w Mannheim (tylko jednoślady) oraz w Ludwigshafen (motocykle+samochody). Przy okazji warto wspomnieć o dużym wsparciu ze strony lokalnych władz, które dobrze rozumieją, że renoma imprezy sprzyja rozwojowi obydwu miast i daje zatrudnienie tysiącom obywateli. Władze ułatwiają organizację dojazdu i udostępniają tereny miejskie na potrzeby ogromnych parkingów. Pomoc niosą także wolontariusze, partnerzy targów, firmy oraz instytucje. Veterama stała się symbolem targów, na których można znaleźć wszystko, także poza Europą, na kolejnych edycjach nie brakuje nawet gości z USA i Japonii.

 

Techno Classica Essen

Targi odbywają się regularnie od 1988 roku. Dzięki znakomitej organizacji i niezwykle bogatej ofercie zyskały doskonałą renomę i stały się wiodącą imprezą tego typu na świecie. Według danych z 2009 roku targi organizowane w Essen odwiedziło 168 tysięcy gości z 41 krajów świata. Na powierzchni ok. 110 000 mkw w 20 halach prezentowało się ponad 1000 wystawców z 28 krajów oraz 230 klubów i stowarzyszeń. O rozgłosie medialnym świadczy fakt akredytacji 1100 dziennikarzy z całego świata . Techno Classica Essen to dziesiątki ekspozycji jubileuszowych organizowanych wspólnie z producentami. W edycji 2010 obchodzono m.in. 70 lat zwycięstwa BMW w Migle Miglia, 55 ″ lecie legendarnego Mercedesa 300 SL ″Gullwing″, 30 -lecie Audi Quattro, 40 lat Skody 110 R i wiele innych rocznic, będących okazją do promowania także najnowszych modeli samochodów. W tym roku Alfa Romeo fetowało 100. urodziny, Volvo ″ jubileusz 75 -lecia modelu PV 36 Carioca. Jak podkreśla organizator, część targowa ekspozycji w Essen jest poświęcona samochodom określanych mianem prestiżowych, których ceny wynoszą co najmniej sto tysięcy euro. Pod tym względem Techno Classica ma ambicje konkurowania z paryskim Retromobile. W Essen nie brakuje miejsca także dla fanów jednośladów. Można tu zakupić oryginalne i używane części, akcesoria sportowe oraz odzież. Osobna część ekspozycji to bogata oferta firm oferujących fachową literaturę, katalogi oraz modele i zabawki. Techno Classica od lat przyciąga także dużą rzeszę fanów oldtimerów z Polski.

 

Retro Classics Stuttgart

Targi Retro Classics w Stuttgarcie są drugą co do wielkości imprezą w Niemczech. Odbywają się od 2000 roku, zwykle w marcu, czyli w miesiącu, gdy kończy się ″zimowy sen″ zabytkowych pojazdów. W 2010 na powierzchni 105 tys. metrów kwadratowych 1100 wystawców zaprezentowało ponad 3000 zabytkowych pojazdów. W ciągu targowego weekendu imprezę odwiedziło ponad 60 tys. osób. 85 % z nich wystawiło organizatorom ocenę ″dobrą″ lub ″bardzo dobrą″, deklarując ponowne uczestnictwo w 2011 roku. Duży odsetek odwiedzających (48 %) stanowią osoby w wieku 40-60 lat. 30 % z nich to ludzie o dochodach miesięcznych przekraczających poziom 5000 euro. Stanowią oni najbardziej stabilną i dobrze sytuowaną grupę gości ? atrakcyjną nie tylko jako fani dawnej motoryzacji, lecz także potencjalni nabywcy nowych samochodów i innych dóbr luksusowych. Retro Classics w Stuttgarcie to nie tylko klasyczne samochody i motocykle. Są tam obecne także kluby i stowarzyszenia, skupiające tysiące fanów danej marki lub konkretnego modelu, firmy zajmujące się renowacją pojazdów, a także wystawcy części, akcesoriów, odzieży i modeli-zabawek. Transakcje zawarte podczas targów w Stuttgarcie opiewają na wiele milionów euro. Do stolicy Badenii-Wirtembergii zjeżdżają także tysiące gości z Austrii, Czech, Francji, Szwajcarii i Włoch oraz innych krajów Europy. Wielką zaletą imprezy jest profesjonalna infrastruktura, znakomita organizacja i korzystne położenie komunikacyjne.

 

Tulln / Austria

Na tle wielkich imprez w Essen czy Paryżu Oldtimermesse w austriackim Tulln są skromniejsze, aczkolwiek wykazują znaczny potencjał i silne tendencje wzrostu. Historia targów w Tulln sięga 1965 roku. Pierwsza edycja Oldtimermesse odbyła się w maju 1988 roku.
Położenie sprzyja dobrej frekwencji gości. Poza Austriakami najczęściej goszczą tu Czesi, Słowacy i Węgrzy. Nie brakuje także wystawców z Niemiec i Szwajcarii. Imprezy w Tulln mają charakter bardziej kameralny, co dla wielu osób może stanowić okazję do spędzenia weekendu z rodziną. W maju 2010 roku w kilkunastu halach prezentowało się ok. 750 wystawców z 16 krajów Europy. Ponadto było obecnych 90 klubów i stowarzyszeń oraz 7 muzeów. Ilość odwiedzających Dorotheum i hale wystawowe szacuje się na ponad 10 000 osób. Najważniejszymi tematami edycji Oldtimermesse Tulln 2010 było stulecie Alfa Romeo, 30 lat Audi Quattro, ale także jubileusze zapomnianej, francuskiej marki Mathis oraz 30. urodziny unikalnego, trzyosobowego coupe Matra Murena. Poza pojazdami wystawiono także części, literaturę oraz modele.

 

Inne imprezy

Opisane powyżej targi, to tylko wybrane pozycje z bogatego kalendarza corocznych imprez w całej Europie. W marcu odbywa się Classic Salon w Antwerpii (Belgia). Prawdziwym zagłębiem targowym jest Wielka Brytania. Bazar oldtimerów towarzyszy wielu eventom, np. słynnemu już Goodwood Festival of Speed. W innych krajach Europy coraz większą popularność zyskują cykliczne spotkania, jak np. Veteran Bazar w Chotusicach (80 km od Pragi). W 2010 roku odbyło się tam aż sześć edycji: od marca do grudnia, skupiających tysiące gości z całej Europy. Czescy fani oldtimerów spotykają się także na lokalnych bazarach w Nupakach i Mohylnicach koło Pragi. W kwietniu organizowane są targi w słowackim Pezinok, wiosną i jesienią bazar w Banskiej Bystrzycy. We Francji, Holandii i Wielkiej Brytanii corocznie odbywa się co najmniej po kilkadziesiąt różnych imprez branżowych. Dużą popularnością cieszą się profesjonalnie zorganizowane targi w Szwecji, pod medialnym patronatem miesięcznika Nostalgia Magazine, i skupiające fanów z całej Skandynawii. Osobne zagadnienie stanowią zloty dla miłośników pojazdów wojskowych, organizowane często przy okazji dużych imprez militarnych, jak np. zlot w Beltring.image

li_type

Wyszukiwana fraza może znajdować się w:

 • Lokalizacja i dojazd / Odwiedzający
 • Bilety / Odwiedzający
 • Baza noclegowa / Odwiedzający
 • Cennik wystawcy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie firmy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie klubu / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu wystawowego / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu na sprzedaż / Firmy i Wystawcy
 • Regulamin / Firmy i Wystawcy
 • Akredytacja prasowa / Dla mediów
 • Logo dla prasy / Dla mediów
 • Informacja prasowa 2012 / Dla mediów
 • Press Info 2012 (UK) / Dla mediów
 • Internet / Media o nas
 • Prasa / Media o nas
 • Radio i Telewizja / Media o nas
 • III Edycja Auto Nostalgii - 2013 r. / Moto Rewia
 • II Edycja Auto Nostalgii - 2012r / Moto Rewia
 • Wspomnień czar / Moto Rewia
 • Targi w Polsce - I edycja Moto Nostalgii / Moto Rewia
 • Targi w Europie / Moto Rewia
 • American la France / Leksykon pojazdów
 • Fiat 124 Abarth / Leksykon pojazdów
 • Wartburg 312 / Leksykon pojazdów
 • NSU / Leksykon pojazdów
 • Peterbilt 359 / Leksykon pojazdów
 • Papamobile - Star dla papieża Polaka / Leksykon pojazdów
 • Cadillac Fleetwood Eldorado / Leksykon pojazdów
 • Lancia Fulvia / Leksykon pojazdów
 • Syrena 102 / Leksykon pojazdów
 • Unikalne 100 latki - Auto Nostalgia 2012 / Leksykon pojazdów
 • Jeep - historia legendy bezdroży / Legendy motoryzacji
 • Porsche z napędem na cztery koła / Legendy motoryzacji
 • 40 lat Mercedesa klasy S / Legendy motoryzacji
 • Abarth / Legendy motoryzacji
 • 60 lat Mercedesa SL / Legendy motoryzacji


Na skróty


Strona Główna noaltGaleria noaltKontakt noalt


/ data: 20.02.2018


Moto Rewia


 ● Odwiedzający ● Firmy i Wystawcy ● Dla mediów ● Media o nas ● Leksykon pojazdów ● Legendy motoryzacji