noalt
logo

Odwiedzający

Firmy i Wystawcy

noalt
noalt

Moto Rewia

Galeria

noalt
noalt
border

Targi w Polsce

 

W PRL niemal każdy pojazd mechaniczny był ″zajeżdżany na śmierć″, wcześniej wielokrotnie naprawiany i reanimowany, często bardzo amatorskimi metodami. Świadomość, że samochód może być także zabytkiem kultury materialnej pojawiła się w Polsce w latach 60. wraz z pierwszymi rajdami oldtimerów. Panująca moda na retro uzmysłowiła ludziom wartość dawnej motoryzacji...

 

... Niszczycielska akcja ″Posesja″ organizowana pod pretekstem oczyszczania ulic i podwórek z wraków, a w rzeczywistości mająca na celu uzupełnienie braków stali na rynku, poważnie przetrzebiła szeregi polskich oldtimerów. Jeszcze w latach 70. na ulicach widoczne były pojazdy z lat 30. i 40., które użytkowano na co dzień, podczas gdy w krajach zachodnich były one przedmiotem kolekcjonerstwa. Duże zużycie, przeróbki i słaby stan techniczny większości egzemplarzy do dziś jest słabością polskich klasyków. Pokusa zarobku w dewizach skłaniała ″obrotniejszych″ obywateli do wywozu wielu cennych motocykli i samochodów na Zachód. To kolejna przyczyna relatywnie ubogiej oferty na dzisiejszym rynku kolekcjonerskim. W kraju pozostały zwykle pojazdy o mniejszej wartości i o niskim poziomie oryginalności.

 


W latach 70. na fali mody retro wzrosła ilość świadomych właścicieli pojazdów zabytkowych. Wśród pionierów kolekcjonerstwa w Polsce należy wymienić nazwisko Jana Pedy, który już w latach 70. zorganizował zalążek, działającego w Gostyniu, prywatnego muzeum motoryzacji. Po 1989 roku ustał nielegalny eksport. Wraz z upadkiem ZSRR do naszego kraju trafiła fala pojazdów ze Wschodu: od poniemieckich motocykli, przez te produkcji USA, aż do pojazdów z lat 50. i 60. W latach 90. ubiegłego wieku zorganizowano po raz pierwszy Oldtimer Bazar w Łodzi. Otwarcie granic spowodowało, że fani klasyków mogli już swobodnie odwiedzać targi w Mannheim, Essen, czy choćby w czeskich Chotusicach. Wbrew obawom sceptyków rozwój internetu oraz aukcje E-bay nie zahamowały rozwoju wielkich imprez targowych. Przeciwnie: frekwencja z roku na rok wzrasta, a internet ułatwia wymianę informacji. Wejście Polski do UE w 2004 roku wymusiło liberalizację przepisów dotyczących importu pojazdów zabytkowych, które dotychczas drastycznie ograniczały np. import samochodów starszych niż 10 lat. Choć legislacyjnych bubli nie brakuje i dziś, co roku przybywa do Polski kilka tysięcy zabytkowych pojazdów oraz duże ilości części, akcesoriów i literatury. Powoli zmienia się także wizerunek kolekcjonera. W latach PRL właściciele oldtimerów byli traktowani z wyższością przez innych użytkowników dróg. Nowa syrena była ceniona wyżej niż weteran znakomitej marki. Dotyczyło to także jednośladów. Jazda zabytkowym samochodem była domeną pasjonatów. W rozumieniu znacznej części społeczeństwa ″stare″ znaczyło tyle co ″biedne″, ″zużyte″ i ″niemodne″. Dziś, gdy posiadanie nowego samochodu nie jest rzeczą nieosiągalną, a na polskich drogach pojawiają się zabytki godne najlepszych światowych kolekcji, określenie ″pojazd zabytkowy″ wzbudza pozytywne emocje, sympatię i zrozumienie. Często posiadanie takiego pojazdu jest, jak w Niemczech czy Francji, nobilitacją i podkreśla wysoki status majątkowy właściciela. Coraz młodsi ludzie interesują się historycznymi samochodami, szczególnie popularne stają się pojazdy z czasów PRL oraz coraz częściej importowane ″youngtimery″.

Mimo niesprzyjających okoliczności okresu powojennego, od około 15 lat rynek rozwija się bardzo dynamicznie. W sezonie wiosenno-letnim w całym kraju odbywa się ok. 200 zlotów, rajdów, czy wyścigów pojazdów zabytkowych, w których uczestniczą również załogi z innych krajów europejskich. Aktywnie działają kluby i zrzeszenia skupione wokół poszczególnych marek. Widać rosnące zainteresowanie koncernów samochodowych, dla których wzrost emocji wokół aut "kultowych" jest czynnikiem pielęgnującym image marki, co przekłada się często na współczesną strategię marketingową.
Jednocześnie rozwija się wyspecjalizowane rzemiosło związane z odbudową i handlem częściami zamiennymi. Polska jest od lat centrum renowacji oldtimerów, szczególnie atrakcyjnym dla klientów z Europy Zachodniej z powodu niższego poziomu cen usług.
Rosnący popyt na części zamienne zauważyli również ich producenci, oferując produkty regenerowane fabrycznie lub oryginalne.

Rynek pojazdów zabytkowych posiada w najbliższej perspektywie duży potencjał rozwoju i gwarantuje sukces dobrze przemyślanym inicjatywom. Dzisiejsza sytuacja rynkowa sprzyja organizacji branżowej imprezy targowej w naszym kraju.

 

 

 

Moto Nostalgia 2011 - pierwsze polskie targi pojazdów zabytkowych

 

Pierwsze Targi Pojazdów Zabytkowych Moto Nostalgia 2011 za nami. Wspólnie ze wami stworzyliśmy pionierskie przedsię- wzięcie, które głośnym echem odbiło się w całym kraju. Na portalach i forach internetowych pojawiły się liczne relacje i materiały zdjęciowe z komentarzami.

Ogólnopolskie Targi Pojazdów Zabytkowych Moto Nostalgia to pionierskie przedsięwzięcie, które otwiera nową erę w historii ruchu kolekcjonerskiego w Polsce.

 

Na powierzchni 10 tys. m2 można było obejrzeć ponad 130 samochodów i około 70 motocykli. Wśród nich tak wyjątkowe egzemplarze, jak najstarszy w Polsce pojazd Rumbler z 1903 r., legendarna Lancia Stratos, Chevrolet z polskich fabryki Lilpop Rau & Loewenstein, Corvette C1 z pierwszego roku produkcji. Duże zainteresowanie wzbudził Ursus C-45 i nowa rekonstrukcja czołgu-miny Goliat z Powstania Warszawskiego, których publiczne uruchomienie wzbudziło ogromne poruszenie wśród odwiedzających. Nie sposób pominąć dwa wyjątkowe pojazdy strażackie z lat 20-tych XX wieku - American La France z silnikami o pojemności 14,5l.

 

Przeprowadzony w drugim dniu konkurs elegancji Moto Nostalgii wyłonił następujących zwycięzców:

 • 1. Kategoria „Pojazdy pre 1945” – American La France z 1925 r., właściciel Piotr Markowski
 • 2. Kategoria „Pojazdy post 1945” – Lancia Stratos HF z 1975r., prezentowana przez miesięcznik Classicauto
 • 3. Kategoria „ Pojazdy Krajów Socjalistycznych” – Mikrus MR300 z 1958r, właściciel Roman Mirkowski
 • 4. Kategoria „Motocykle” – kolekcja motorowerów i motocykli polskich, właściciel Jacek Włodarski

 

Wyróżnienie zdobyli:

 • 1. Rekonstrukcja Papamobile na oryginalnym podwoziu Stara 660 z pierwszej wizyty Jana Pawła II w Polsce, właściciel Marek Adamczak
 • 2. Kolekcja polskich samochodów wyścigowych Formuły Polonia, właściciel Irena i Robert Steć.

 

Wśród 60 wystawców gościliśmy m.in.:

 • Koncerny samochodowe: BMW Polska, Citroen Polska, Mercedes-Benz Polska, Porsche (KPI Sport)
 • Producenci części zamiennych i narzędzi: m.in. Bosch, Pilkington, Gedore, Janmor,
 • Firmy olejowe: Millers Oils, Motul, Orlen Oil,
 • Firmy z segmentu warsztatowo – usługowego: Auto Correct 2000, Auto Adamczak, Polonia Racing Team, Classicmania, Tece s.c., Serwis offmanHoffman, Vispol, Classis Chrom, Werson, Parys, Mobilart, Lauber, Novol, Sabaj System, Fenix Motors, Oldtimer Park, Vorbrot Serwis, Łukasz Stadnik, Classic Car Kuliński, Biuro Rekonstr.-Technologiczne Zbigniew Nowosielski, dr Katarzyna Kuligowska – Rzeczoznawca ministra Kultury, Biuro Ekspertyz Motoryzacyjnych Stefan Wiernicki,
 • Kluby miłośników marek: Citroen Veteran Club Polska, Porsche Club Poland,  Klub Zabytkowych Mercedesów, Forza Italia, Stowarzyszenie FSO Autoklub, Automobilklub Królewski, Classic Gniezno VMC, Oldtimer Club Poland, KMW Rotor, Klub Beemka, Klub 2CV, Klub Sokoła.

 

Według danych MT Polska targi odwiedziło około 8 tys. zainteresowanych starą motoryzacją.

 

Czy imprezę można uznać za udaną? Czy spotkała się ona z Waszym uznaniem?.

 

Sądząc po komentarzach i gratulacjach odbieranych od Was jeszcze w czasie trwania targów, wszyscy byli pozytywnie zaskoczeni, a niektórzy szczerze twierdzili, że przeszło to ich najśmielsze oczekiwania. Prowadzący konkurs elegancji mgr inż. Tomasz Skrzeliński zakończył swoje wystąpienie słowami: „Pierwsze Targi Pojazdów Zabytkowych Moto Nostalgia 2011 uznaję za udane”. Osobiście przyjąłem dziesiątki wyrazów zadowolenia połączonych z deklaracjami powtórnego uczestnictwa w 2012 roku. Słowa te były dla mnie największą nagrodą za ciężką pracę, włożoną w organizację targów”.

Drodzy wystawcy i  pasjonaci - to Wy macie największy udział w sukcesie tej imprezy. Dzięki Waszemu zaangażowaniu, zapałowi i aktywności, mogliśmy przeżyć w ciągu dwóch dni wspaniałą atmosferę i przenieść się w czasie o kilkadziesiąt lat. Nie szczędząc trudu i kosztów, przybyliście z najdalszych zakątków Polski, aby pokazać swoje ukochane pojazdy i swoją pasję tysiącom odwiedzających.

 

Bez Was te targi na pewno by się nie odbyły.

 

 

Dziękujemy za zaufanie, którym nas obdarzyliście, za Wasze aktywne uczestnictwo oraz pięknie przygotowane stoiska. Nasze podziękowania są skierowane również do wszystkich, którzy licznie przybyli by podziwiać perełki zabytkowej motoryzacji.

 

Mirosław Bugajski
Organizatorimage

li_type

Wyszukiwana fraza może znajdować się w:

 • Lokalizacja i dojazd / Odwiedzający
 • Bilety / Odwiedzający
 • Baza noclegowa / Odwiedzający
 • Cennik wystawcy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie firmy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie klubu / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu wystawowego / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu na sprzedaż / Firmy i Wystawcy
 • Regulamin / Firmy i Wystawcy
 • Akredytacja prasowa / Dla mediów
 • Logo dla prasy / Dla mediów
 • Informacja prasowa 2012 / Dla mediów
 • Press Info 2012 (UK) / Dla mediów
 • Internet / Media o nas
 • Prasa / Media o nas
 • Radio i Telewizja / Media o nas
 • III Edycja Auto Nostalgii - 2013 r. / Moto Rewia
 • II Edycja Auto Nostalgii - 2012r / Moto Rewia
 • Wspomnień czar / Moto Rewia
 • Targi w Polsce - I edycja Moto Nostalgii / Moto Rewia
 • Targi w Europie / Moto Rewia
 • American la France / Leksykon pojazdów
 • Fiat 124 Abarth / Leksykon pojazdów
 • Wartburg 312 / Leksykon pojazdów
 • NSU / Leksykon pojazdów
 • Peterbilt 359 / Leksykon pojazdów
 • Papamobile - Star dla papieża Polaka / Leksykon pojazdów
 • Cadillac Fleetwood Eldorado / Leksykon pojazdów
 • Lancia Fulvia / Leksykon pojazdów
 • Syrena 102 / Leksykon pojazdów
 • Unikalne 100 latki - Auto Nostalgia 2012 / Leksykon pojazdów
 • Jeep - historia legendy bezdroży / Legendy motoryzacji
 • Porsche z napędem na cztery koła / Legendy motoryzacji
 • 40 lat Mercedesa klasy S / Legendy motoryzacji
 • Abarth / Legendy motoryzacji
 • 60 lat Mercedesa SL / Legendy motoryzacji


Na skróty


Strona Główna noaltGaleria noaltKontakt noalt


/ data: 20.02.2018


Moto Rewia


 ● Odwiedzający ● Firmy i Wystawcy ● Dla mediów ● Media o nas ● Leksykon pojazdów ● Legendy motoryzacji