noalt
logo

Odwiedzający

Firmy i Wystawcy

noalt
noalt

Moto Rewia

Galeria

noalt
noalt
border

Porsche z napędem na cztery koła

 

Pierwsze próby z napędem na wszystkie osie Ferdinand Porsche podjął ponad 100 lat temu. Dziś niemal wszystkie modele założonej przez niego firmy są oferowane w wersji 4x4.

 

Prototyp Porsche Typ 597 Ferdinand Porsche (1875-1951) urodził się w na terenie Cesarstwa Austro-Węgier. Tworzyły go dzisiejsze terytorium Austrii, Czech, Węgier i część Bałkan, obfitujące w tereny górskie i górzyste. Porsche już w 1898 roku rozpoczął pierwsze badania nad napędem 4x4. Wówczas genialny konstruktor pracował w wiedeńskiej firmie Jakoba Lohnera. W prototypach pojazdów Lohner-Porsche zainstalowano nie tylko innowacyjne silniki elektryczne, lecz również układ przeniesienia napędu na obie osie. Kolejnym projektem był ciężki ciągnik artyleryjski napędzie spalinowo-elektrycznym, konstrukcji Ferdynanda Porsche i produkcji Ostereichischer Daimler Motoren AG o nazwie Morserzugwagen M.12 - masa własna 10 ton,  silnik o mocy 100 koni.  Armia Austro-Węgier używała go do holowania ciężkich haubic Škoda M1911 kalibru 305 mm. W 1910 roku Ferdynand Porsche, dyrektor techniczny spółki Daimler-Motoren-Gesellschaft z Wiener Neustadt skonstruował także zestaw  „Elektro Daimler-Landwehr”, które później w czasie wojny służyły przede wszystkim jako pojazdy warsztatowe i doskonale zdawały egzamin. Pojazd ten w posiadał 6-cylindrowy silnik mocy 150 KM sprzężony z prądnicą prądu stałego o napięciu 250 V  o mocy 93 kW , która zasilała w prąd każdy z dwóch silników elektrycznych na przedniej osi przyczepy . Ładowność wynosiła 25-35 t. a prędkość maksymalna 26 km/h. W latach 40. powstały m.in. terenowy samochód Steyr Typ 270 (L1500A) z     8-cylindrowym silnikiem 3.5/90 KM, jego powiększona wersja L2000A oraz amfibie Volkswagen Typ 128 i Typ 166 Schwimmwagen. Po wojnie Ferdinand Porsche założył firmę produkującą początkowo samochody sportowe. W zrujnowanej Europie większym popytem cieszyły się jednak ciągniki rolnicze Porsche. 

 

Jagdwagen

 

Jagdwagen podczas testów terenowych (1955)

W 1953 roku w firmie Porsche podjęto pierwsze prace konstrukcyjne nad nad samochodem terenowym dla niemieckiej straży granicznej BGS. Władze w Bonn planowały także organizację nowej armii – Bundeswehry, która w przyszłości także miała używać samochodów terenowych. Szefem projektu 597 był Erwin Komenda, bliski współpracownik Ferdynanda Porsche. Pierwsza terenówka z logo Porsche miała samonośne, otwarte nadwozie ze składanym dachem. Z tyłu znajdował się 4-cylindrowy, chłodzony powietrzem silnik 1.5/50 KM w układzie „bokser”. Jednostka pochodziła z Porsche 356 1500. Zastosowano napęd na koła tylne z możliwością dołączenia napędu przedniej osi i 4-biegową przekładnię manualną z reduktorem 
Prędkość maksymalna Porsche 597 wynosiła ok. 100 km/h. Podczas wojskowych testów na poligonach pojazd przegrał rywalizację z tańszym, lecz pozbawionym napędu 4x 4  samochodem DKW Munga. W latach 1955-58 zbudowano 71 egz. Porsche Typ 597. Pozostałe trafiły różnymi drogami do cywilnych odbiorców. Terenowe Porsche świetnie radziło sobie w trudnym terenie, zwykle wykorzystywano je podczas polowań. Jeszcze w latach 50. pojazd zyskał nazwę „Jagdwagen” – wóz myśliwski. 

 

Porsche 959 na trasie rajdu Paryż-Dakar (1986) Porsche 959

 

Drogowa wersja 959 Pomysł na sportowe Porsche o dużej mocy i napędzie na obie osie narodził się na początku lat 80. Początkowo miał być to pojazd rajdowy z homologacją słynnej    Grpu B. W styczniu 1984 roku prototyp Porsche 911 z napędem na 4 koła zwyciężył rajd Paryż –Dakar. W 1986 roku Francuzi Metge  i Lemoyne (Porsche 959) stanęli na najwyższym podium afrykańskiego maratonu. Porsche 959 był jednym najbardziej zaawansowanych technologicznie konstrukcji ósmej dekady XX wieku. Umieszczona z tyłu, 6-cylindrowa,  24–zaworowa, chłodzona cieczą jednostka 2.8 rozwijała 450 KM. Zastosowano w niej 2 turbosprężarki firmy KKK z 2 chłodnicami powietrza doładowującego. Napęd 4x4 był sterowany za pomocą elektroniki. Innowacją była dwusprzęgłowa skrzynia biegów o sześciu przełożeniach. Rozdziałem mocy i momentu obrotowego pomiędzy osiami sterował układ PSK. W zależności od typu nawierzchni kierowca mógł przełączyć go na sportowy lub komfortowy tryb pracy. Nadwozie wykonano z stali chromowo –molibdenowej, drzwi, maskę i pokrywę silnika ze specjalnych stopów aluminium, zaś płytę podłogową z lekkiego i odpornego na uszkodzenia oraz wysoką temperaturę tworzywa o nazwie Nomex. Porsche 959 rozwijało prędkość maksymalną 317 km/h i w swoim czasie należało do grupy najszybszych samochodów dopuszczonych do ruchu po drogach publicznych. W latach 1987-88 powstało 283 egzemplarzy Porsche 959. 4 lata po zakończeniu regularnej produkcji w Zuffenhausen, na specjalne zamówienia klientów zmontowano dodatkowe 8 aut z części pozostałych w magazynach.
 

Porsche 911 Targa 4

911 z napędem na 4 koła


W sierpniu 1988 roku Porsche zaprezentowało model Carrera 4 ze stałym napędem na cztery koła. Montowano go także w  model 993 (1993). W 1998 roku zaprezentowano kolejną generację Carrera 4 Typ 996 z 6-cylindrowym „bokserem” 3.4/320 KM , chłodzonym cieczą. Pojazd wyposażono w elektronicznie sterowany system stabilizacji toru jazdy PSM (Porsche Stability Managment). Następca - Typ 997 był produkowany w latach 2004-2008. W 2008 roku zaprezentowano kolejną generację legendarnego coupe. Kilka z wersji, oznaczonych cyfrą „4” wyposażono w stały napęd na koła obydwu osi. 15 września 2011 roku we Frankfurcie debiutowała aktualna, siódma już generacja „dziewięćset jedenastki” – Typ 991”, która jest oferowana także napędem na 4 koła w różnych wersjach m.in. Carrera 4, Carrer 4S i Carrera 4S Cabriolet. 

 

Cayenne i Panamera

 

Pod koniec lat 90. w Zuffenhausen podjęto prace projektowe nad pierwszym SUV-em marki Porsche. Nadwozie o charakterystycznej sylwetce zaprojektował angielski designer Steven Murkett. Część karoserii Porsche miał wspólne z Volkswagenem Touaregiem. Porsche Cayenne debiutowała we wrześniu 2002 roku podczas frankfurckiego salonu IAA. 

Pojazd miał początkowo silnik V8 4.5 (340 KM) lub turbo (450 KM). Później gamę uzupełnił V-6 3.2/250KM oraz 522-konne Turbo S. Wszystkie wariant posiadały stały napęd na cztery koła. Do wyboru był 6-biegowy „manual” lub automatyczna, 6 stopniowa przekładnia Tiptronic. Zastosowano elektronicznie sterowany system kontroli sił tłumienia amortyzatorów. Pojazd wyposażono niezwykle bogato w niemal wszystkie dostępne na rynku opcje.  Cayenne w topowej wersji S z turbodoładowaniem  zyskał opinię najszybszego SUV-a na świecie. Od 2008 roku oferowano także wariant GTS (405 KM). Przełomem był pierwszy w historii firmy z Zuffenausen osobowy Diesel – 

Topowa wersja Cayenne Turbo S rozwija 283 km/hPorsche 911 Carrera 4S Cabriolet (2012)

Cayenne z silnikiem TDI 3.0/245 KM z palety Audi/VW (2009). W marcu 2010 roku w Genewie Porsche  zaprezentowało 2. generację Cayenne (Typ 958). Auto jest oferowane z jednostkami benzynowymi (300-500 KM), wysokoprężnymi (245-382 KM) oraz jako 380-konny Hybrid S. Napęd na obie osie posiadają także wybrane wersje limuzyny Panamera, wprowadzonej do sprzedaży w 2009 roku. W Panamerze 4 siła napędowa przekazywana jest za pośrednictwem napędu czterech kół Porsche Traction Management (PTM) i 7-biegowej, dwusprzęgłowej skrzyni Porsche Doppelkupplung (PDK). Wysokie, sięgające 550 KM moce i związane z nimi ogromne siły sprawiają, że napęd na obie osie stał się stałym elementem nowych modeli Porsche, zapewniając znakomite osiągi i wysoki poziom bezpieczeństwa. 

 image

li_type

Wyszukiwana fraza może znajdować się w:

 • Lokalizacja i dojazd / Odwiedzający
 • Bilety / Odwiedzający
 • Baza noclegowa / Odwiedzający
 • Cennik wystawcy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie firmy / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie klubu / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu wystawowego / Firmy i Wystawcy
 • Zgłoszenie pojazdu na sprzedaż / Firmy i Wystawcy
 • Regulamin / Firmy i Wystawcy
 • Akredytacja prasowa / Dla mediów
 • Logo dla prasy / Dla mediów
 • Informacja prasowa 2012 / Dla mediów
 • Press Info 2012 (UK) / Dla mediów
 • Internet / Media o nas
 • Prasa / Media o nas
 • Radio i Telewizja / Media o nas
 • III Edycja Auto Nostalgii - 2013 r. / Moto Rewia
 • II Edycja Auto Nostalgii - 2012r / Moto Rewia
 • Wspomnień czar / Moto Rewia
 • Targi w Polsce - I edycja Moto Nostalgii / Moto Rewia
 • Targi w Europie / Moto Rewia
 • American la France / Leksykon pojazdów
 • Fiat 124 Abarth / Leksykon pojazdów
 • Wartburg 312 / Leksykon pojazdów
 • NSU / Leksykon pojazdów
 • Peterbilt 359 / Leksykon pojazdów
 • Papamobile - Star dla papieża Polaka / Leksykon pojazdów
 • Cadillac Fleetwood Eldorado / Leksykon pojazdów
 • Lancia Fulvia / Leksykon pojazdów
 • Syrena 102 / Leksykon pojazdów
 • Unikalne 100 latki - Auto Nostalgia 2012 / Leksykon pojazdów
 • Jeep - historia legendy bezdroży / Legendy motoryzacji
 • Porsche z napędem na cztery koła / Legendy motoryzacji
 • 40 lat Mercedesa klasy S / Legendy motoryzacji
 • Abarth / Legendy motoryzacji
 • 60 lat Mercedesa SL / Legendy motoryzacji


Na skróty


Strona Główna noaltGaleria noaltKontakt noalt


/ data: 20.02.2018


Legendy motoryzacji


Jak auto staje się legendą?
 

Fascynacja motoryzacją to zjawisko czysto emocjonalne. Z pośród setek produkowanych dotychczas modeli, tylko nieliczne przechodzą do historii,  stają się nieśmiertelne i żyją własną legendą. Dlaczego tak się dzieje? Samochody-legendy mają w sobie to coś, co jest wypadkową techniki, osiągnięć, design, czy kontekstu historycznego. Znaczącą rolę odgrywają też ludzie z nimi związani. Mówimy wtedy, że auto ma duszę.


Dla fanów pojazdów zabytkowych przygotowaliśmy wybrane publikacje o najciekawszych modelach, które przeszły do historii, jako motoryzacyjne legendy. Opisujemy też rocznice, historie i jubileusze marek, bez których nie sposób wyobrazić sobie współczesnej motoryzacji. Do artykułów dołączone zostały zdjęcia, często nieznane, na których po najechaniu kursorem pojawia się podpis. Zapraszamy do lektury.

 

Teksty i zdjęcia: Maciek Replewicz, Tomasz Szczerbicki, Mirek Bugajski

 
● Odwiedzający ● Firmy i Wystawcy ● Dla mediów ● Media o nas ● Moto Rewia ● Leksykon pojazdów